Log ind og bestil
Bestil som ny kunde
Oprettelse af en konto har mange fordele:
Markedsførende integration til e-conomic
Anbefalet af e-conomic danmark A/S
Gratis download ved modulopdateringer
Brugervejledning og adgang til support
Magento - e-conomic integrationen fra TRIC Solutions synkroniserer 2-vejs og gør det muligt at optimere de daglige processer i samspillet mellem din Magento webshop og e-conomic. Du kan vælge mellem automatisk overførsel af ordrer eller overførsel og bogføring af fakturaer og kreditnotaer. Samtidig har du mulighed for at styre dit lager direkte fra e-conomic (Lager-synkronisering kræver tillægsmodul i e-conomic).
Er du ikke allerede kunde hos e-conomic, kan du se mulighederne og tegne abonnement via linket her.
e-conomic integrationen fra TRIC Solutions egner sig både til små og store e-handelsløsninger, og vil du mere end det, der som standard tilbydes i modulet, er det altid muligt at udbygge e-conomic integrationen i præcis den retning, du ønsker. I den forbindelse er det værd at nævne, at vi også har erfaring med at integrere Magento webshops med forskellige kassesystemer.
Læs mere om et udsnit af de mange muligheder med e-conomic modulet fra TRIC Solutions:
e-conomic modulet fra TRIC understøtter både engelsk og dansk sprog. De medfølgende sprogfiler kan ganske enkelt kopieres og oversættes til andre sprog, hvis du har særlige ønsker.
Med modulet har du mulighed for enten at opsætte integrationen med token-baseret login til e-conomic, som vi anbefaler dig at gøre. Men du kan også vælge standard login med med brugernavn og password.
Integrationen sørger for at overføre alle ordrer eller fakturaer/kreditnotaer helt automatisk, så du slipper for at bruge tid og ressourcer på at taste alle dine bilag. Integrationen kan ligeledes selv sørge for at bogføre bilagene i e-conomic; endda med samme faktura- og kreditnotanumre som i Magento.
e-conomicmodulet installerer en ekstra menu under Salg. Her kan du følge integrationen og se status for overførsler. Her er det også muligt at gensende ordrer eller fakturaer/kreditnotaer, hvis overførslen tidligere er fejlet.
På baggrund af, om faktura/kreditnota tilhører en kunde i Danmark, EU eller udenfor EU har du mulighed for selv at bestemme, hvilket layout der skal bruges i e-conomic. Derudover vælger du selv, hvilken debitorgruppe kunden skal tilhøre, såfremt vedkommende ikke eksisterer i forvejen.
Når fakturaen/kreditnotaen bliver overført fra Magento til e-conomic, oprettes varen helt automatisk, såfremt den i forvejen ikke eksisterer. Dermed behøver du kun at oprette dine varer ét sted og undgår derfor arbejdet med at taste varer ind to steder.
Med tillægsmodulet "Lager" i din e-conomic løsning kan du med vores 2-vejs integration styre dit lager fra e-conomic, og synkronisere dette over i din Magento, når der sker ændringer i beholdningen.
Fragtbegrebet eksisterer ikke i e-conomic og skal derfor lægges på fakturaen som en almindelig varelinje. For at differentiere denne fra almindelige varer og deres varegruppe i forhold til bl.a. moms, kan du vælge, hvordan den skal lægges i e-conomic med både tekst, varenummer samt varegruppe.
Har du ikke behov for, at alle debitorer og varer bliver oprettet i e-conomic, kan du på forhånd specificere præcis hvilken debitor, og eventuelt hvilken vare, som alle debitorer/varer skal overføres til i e-conomic. Dette er yderst smart, hvis du eksempelvis ønsker, at alt salg fra webshoppen skal lægges under debitoren "Websalg" i e-conomic.
Du har mulighed for at lave en lidt mere avanceret opsætning, hvor du kan specificere helt præcis, hvilket layout eller betalingsmetode der skal benyttes på baggrund af det land og/eller betalingsmetode, som afspejler sig på kundens ordre. Fx kan du vælge, at fakturaer betalt med Dankort/Kreditkort skal overføres som "Til omgående betaling", og er den betalt med faktura som betalingsmetode, kan disse i stedet blive overført som fx "Netto 8 dage".
Modulet fra TRIC giver mulighed for at konfigurere, hvorledes betalingsgebyrer håndteres i integrationen med e-conomic. Denne funktion er kompatibel med Magento udvidelsen Klarna_Invoice samt moduler, der gemmer betalingsgebyr som et felt kaldet "paymentfee_total".
Også håndtering af gavekort kan konfigureres i modulet, der er kompatibelt med Magento udvidelsen Unirgy_Giftcert.
Håndtering af bonuspoint er kompatibel med Magento udvidelsen MW_RewardPoints.
Modulet fra TRIC giver også mulighed for at konfigurere, hvorledes tillægsgebyrer håndteres i integrationen med e-conomic. Denne funktion er kompatibel med Magento udvidelsen Fooman_Surcharge.
Handler du med offentlige virksomheder og institutioner, vil du også have glæde af vores modul til EAN-betaling. Modulet opretter en ekstra betalingsmetode i din Magento webshop. Hermed kan du give dine kunder mulighed for at indtaste firmanavn, EAN-nummer, reference og rekvisition direkte i bestillingsprocessen, og data overføres til e-conomic via integrationen. Den elektroniske fakturering håndteres efterfølgende i e-conomic.
Det er ret enkelt at installere e-conomic-modulet via FTP, men vi hjælper gerne med at installere modulet på din Magento webshop. Du kan tilkøbe professionel installation ved bestilling. Ligeledes kan vi hjælpe med opsætning af integrationen.
Efter køb af moduler hos TRIC Solutions får du altid adgang til gratis download ved modulopdateringer. Direkte i din Magento backend kan du følge med i, om der er opdateringer til modulerne fra TRIC. Opdateringerne kan du downloade fra din konto på store.tric.dk, men du er også altid velkommen til at kontakte vores support for vejledning. Det kan du gøre på [email protected].
Vi tilbyder en udførlig brugervejledning til e-conomic modulet. Den gennemgår der enkelte indstillinger, og direkte i modulet finder du også vejledende kommentarer. Efter installation af e-conomicmodulet kan du downloade brugervejledningen direkte fra Magento administrationen, men du kan allerede nu finde nyeste brugervejledning her.
Se de mange fine anmeldelser af modulet hos e-conomic via linket her. (Opdatering 24.08.2015: e-conomic er ved at ændre deres hjemmeside, hvorfor anmeldelserne pt. ikke vises)
Læs mere om e-conomic via linket her.